Grécke dejiny-štvrtá kniha-boje Lacedemončanov v rozličných častiach Grécka- druhá časť

Autor: Alojz Bogric | 26.2.2017 o 6:32 | (upravené 26.2.2017 o 15:39) Karma článku: 5,38 | Prečítané:  213x

Vyjednávanie a prímerie s Farnabazom. Pokračujem jednou kapitolou z Gréckych dejín od Xenofona po odchode Spitridata a Megabata s Paflagónmi od peloponézskeho vojska po arogantnom čine lacedemonského veliteľa Herippida.

Ako som vám v minulej časti naznačil, vďaka opisu od Xenofona, syna Gryllovho, v knihe Grécke dejiny, od Júliusa Špaňára, sa dozvieme o jednom šľachetnom čine kráľa Lacedemonu, Agesilaa voči svojmu terajšiemu nepriateľovi Farnabazovi. Aj keď nám Xenofon ústami Agesilaa povie niečo o momentálnom nepriateľstve, avšak aby ste sa ( hlavne tí, ktorí tu chodíte sporadicky) dokázali lepšie zorientovať v týchto zákulisných ťahoch, vráťte sa trochu do začiatku kníh Xenofona a to tam, kde zaznačil pochod gréckych peloponézskych žoldierov do Perzie v záležitosti Kýra proti svojmu bratovi Artaxerxovi. Kýros, veľký, čestný a korektný spojenec Lacedemončanov v boji zahynul a zo spojencov sa stali nepriatelia. Tu bol kameň úrazu zmeny správania sa Peržanov voči Lacedemončanom a nerešpektovania zmlúv, ktoré inicioval Lichas.

Avšak nebola to len Perzia, ktorá porušovala zmluvy. Ako som už mnohokrát napísal, boli to aj sami Lacedemončania, ktorí nedodržali sľub daný svojími predkami Lykurgovi a tým uvrhli celý Lacedemon do skázy a morálneho rozkladu. Podobne sme to urobili aj my v r. 1989. Lenže ani Aténčania, Tébania a Korinťania za nimi v porušovaní zmluv nezaostávali a je len veľmi málo spojencov, ktorí si ctia dohody potvrdené prísahami.

Ak si spomeneniete na staršie časti opisu vojny od Tukydida a neskôr Xenofona, tak Farnabazos bol vždy korektný spojenec Lacedemončanov a presvedčil o tom aj Kýra. Opak bol Tissafernes, ktorého si opantal Alkibiades. Farnabazova predchádzajúca šľachetnosť nezostane zabudnutá a dostane sa mu aj cti aj keď ako momentálnemu nepriateľovi.

" V tom istom čase žil istý Apollofanes z Kyziku, ktorý bol oddávna Farnabazovým priateľom a vtedy sa spriatelil aj s Agesilaom. Tento sa Agesilaovi ponúkol, že by mu dohovoril stretnutie s Farnabazom, aby rokovali o priateľstve. Agesilaos s jeho návrhom súhlasil a Apollofanes si zaistil prímerie podaním ruky; nato priviedol Farnabaza na dohovorené miesto, kde ho už očakával Agesilaos so svojimi tridsiatimi Sparťanmi.- ležali na zemi v tráve. Farnabazos sa objavil v odeve, ktorý bol bohato zdobený zlatom. Keď mu sluhovia rozprestreli koberce, na ktorých Peržania pohodlne sedávajú, pri pohľade na Agesilaovu jednoduchosť zahanbil sa za svoju hýrivosť a napokon si sadol na zem tak, ako bol. Najprv sa navzájom pozdravili, potom Farnabazos podal Agesilaovi svoju pravicu a tak mu svoju podal aj Agesilaos. Nato začal hovoriť Fanabazos, bol totiž starší:

" Agesilaos a všetci prítomní Lacedemončania! Keď ste bojovali s Aténčanmi, stal som sa vašim priateľom a spojencom. Boli to moje peniaze, ktoré urobili vaše loďstvo silným a na zemi som sám bojoval na koni spolu s vami a prenasledoval som nepriateľov až do mora ( v námornej bitke pri Abydu, hneď prvá kapitola Xenofonových Gréckych dejín – pozn. A.B.). A nemohli by ste ma obviniť, že by som sa bol niekedy k vám, ako Tisafernes, zachoval pokrytecky, či už skutkom, alebo slovom. Ak som vtedy bol takýto, tak teraz sa vašou zásluhou nachádzam v situácii, že sa vo svojej vlastnej krajine nemôžem ani najesť, ak si ako divá zver nepozbieram to, čo zostane po vás. Čo mi otec zanechal, krásne paláce a obory plné stromov a lovnej zveri, z čoho som sa tešil, to všetko teraz vidím alebo povytínané, alebo spálené. Ak teda neviem správne určiť čo je zbožné a spravodlivé, poučte ma aspoň vy, ako sa dá vysvetliť takéto konanie mužov, ktorí vedia preukázať svoju vďačnosť."

Takto hovoril Farnabazos. Všetci tridsiati Sparťania sa pred ním hanbili a mlčali. Po nejakej chvíľke sa ozval Agesilaos a povedal:

" Farnabazos, asi je ti známe, že aj v v gréckych štátoch sú ľudia, ktorí medzi sebou uzatvárajú pohostinné priateľstvá. Kedykoľvek však vzniknú vojny medzi ich štátmi, oni bojujú na strane svojej vlasti a ak to náhoda chce, niekedy sa navzájom aj zabíjajú. Aj my, ktorí práve teraz bojujeme s vašim kráľom, sme teraz nútení pokladať za nepriateľské všetko, čo jemu patrí; nadovšetko však by sme si cenili, keby sme s tebou uzavreli priateľstvo. No keby by si chcel iba vymeniť pánov, nás za perzského kráľa, neradil by som ti to. Teraz však, ak prejdeš k nám, nemusíš sa pred nikým klaňať ani nikoho pokladať za svojho pána, ale môžeš pokojne žiť z plodov svojej zeme. Podľa mňa, sloboda vyváži všetký majetky. No nežiadame od teba, aby si si zvolil slobodu v chudobe, naopak, v spojenectve s nami máš zväčšovať nie kráľovu moc, ale vlastnú tým, že si podrobíš svojich terajších spoluotrokov, takže odteraz budú tvojimi poddanými. Keby si bol zároveň slobodný a bohatý, čo by ti potom ešte chýbalo, aby si bol dokonale blažený? "

" Mám vam teda, " spýtal sa Farnabazos, " celkom otvorene povedať, čo zamýšľam urobiť? "

" To by sa patrilo. "

" Ak kráľ pošle iného veliteľa, " povedal Farnabazos, " a mňa urobí jeho podriadeným, budem chcieť byť vaším priateľom a spojencom. Ak však ponechá hlavné velenie mne – takéto niečo je podľa môjho názoru jednoducho otázka osobnej ctižiadostivosti – tak si musíte uvedomiť, že budem viesť vojnu proti vám podľa svojich najlepších síl. "

Keď to Agesilaos počul, chytil ho za ruku a povedal:

" Kiež by si sa ty, šľachetný muž, s takou povahou mohol stať naším priateľom. Vedz však, že teraz čo možno najrýchlejšie odtiahnem z tvojej krajiny a že v budúcnosti, aj keď bude vojna trvať ďalej, ušetríme teba a tvoj majetok, pokiaľ budeme môcť viesť vojenskú výpravu proti inému nepriateľovi. "

Týmito slovami skončil schôdzku. Farnabazos nasadol na koňa a odišiel, ale jeho syn, ktorého mal s Paripitou, ešte v kvete mladosti, zostal pozadu, pribehol k Agesilaovi a povedal mu:

" Agesilaos, chcel by som s tebou uzavrieť priateľstvo! "

" Súhlasím a prijímam tvoje priateľstvo."

" Maj ho teda na pamäti! " povedal.

A ihneď dal Agesilaovi svoju prekrásnu kopiju. Agesilaos ju prijal, požiadal svojho pisára Idaia o konskú ozdobu a dal ju ako protidar. Nato mládenec vyskočil na koňa na koňa a hnal sa za svojim otcom. A keď za Farnabazovej neprítomnosti jeho brat zbavil Parapitinho syna vlády a poslal ho do vyhnanstva, Agesilaos sa oňho vo všetkom postaral a dokonca presadil, aby bol v Olympii pripustený na bežecké preteky syn Eaulkov z Atén, hoci bol najväčší medzi chlapcami, lebo si ho Farnabazov syn obľúbil.

A čo Agesilaos prisľúbil Farnabazovi, to aj skutočne urobil a odtiahol z jeho krajiny; už sa blížila jar. Po príchode do roviny okolo Téb sa utáboril v blízkosti svätyne Artemídy Astyrskej a tam zhromaždil zo všetkých strán veľké posily pre svoje vojsko, ktoré dovtedy mal. Pripravoval totiž vojenskú výpravu čo najďalej do Ázie v presvedčení, že všetky národy, ktoré nechá za sebou, sa v pri tejto príležitosti vzbúria proti perzskému kráľovi. "

Jedná z mála kladných vecí v tejto vojne, kde šľachetnosť prevýšila momentálne nepriateľstvo. Agesilaos sa zaoberá plánmi odtrhnúť isté národy z područia perzského kráľa, avšak ten ho predišiel a jeho zlato už účinkuje, doplatil na to aj Lysandros, a tak Agesilaos je potrebný pri pomoci vlasti. Proti Lacedemonu sa pozbierala veľká sila a Tébania so svojimi, predtým aj nepriateľmi, teraz spojencami, riadiac sa slovami Padonga ( hoci nie úplne, lebo slovo Aténčania " len" nahradili slovom Lacedemončania) sa stretnú v boji s Lacedemončanmi pri Korinte, potom pri Knide, etc. etc.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Univerzitná nemocnica ignoruje Pellegriniho. Súkromník v nej zarába státisíce

Šéfka Mikrobiologického ústavu navrhla, ako nahradiť súkromníka.

SVET

Zomrel oceňovaný americký spisovateľ Philip Roth

Bol autorom románov ako Portnoyov komplex či Druhý život.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: McDonald's po desiatich rokoch mení ceny, na Slovensku láme rekordy

Americkému reťazcu sa darí čoraz viac.


Už ste čítali?