23. rok vojny- 2. časť- Alkibiadove vojenské výpravy

Autor: Alojz Bogric | 7.5.2016 o 16:15 | Karma článku: 2,41 | Prečítané:  346x

Pokračujem druhou časťou v opise Alkibiadovej výpravy do Helespontu, ako ich zaznamenal Tukydides, syn Olorov a knižne zachytil Xenofon, syn Gryllov vo svojej knihe Grécke dejiny, potom ako odišli vyslanci zainteresovaných štátov,

Avšak ako už to bolo opísané (a v nielen) v 1. časti, Aténčania nemali vôbec záujem prestať vo svojej koloniálnej politike a pritiahli k Byzantiu ( mesto, ktoré neskôr bude známe inými menami a existuje do dnešných čias, ako Istanbul). Poslovia sa im majú vrátiť až o 3 roky a teda podľa tohto by mal byť kráľ Perzie Dareios II na strane Lacedemončanov. V dnešnej časti vám opíšem ako sa Aténčania vysporiadali s Byzantiom a aký prístup mali k zradcom Lacedemončania.

 

„ Kým teda Farnabazos viedol toto posolstvo, Aténčania obliehali Byzantion, ktoré dookola obohnali valom a pokúšali sa streľbou z diaľky i priamymi útokmi ohroziť mestské hradby. V Byzantiu bol veliteľom lacedemonský miestodržiteľ Klearchos a s ním istý počet perioikov a niekoľko prepustených heilotov, ďalej ešte Megarčania so svojim veliteľom Helixom a Boioťania so svojim veliteľom Koiratadom. Keď Aténčania nemohli nič dosiahnuť silu zbraní, prehovorili niektorých Byzantíncov, aby zradili mesto. Miestodržiteľ Klearchos bol presvedčený, že by nikto také čosi neurobil a preto pripravil všetko na obranu, ako len najlepšie vedel. Velenie v meste zveril Helixovi a Koiratadovi a odišiel na protiľahlý breh k Franabazovi, aby od neho prevzal žold pre svojich vojakov a aby zhromaždil lode, ktoré jednak Pasippidas zanechal roztrúsené na rozličných miestach Helespontu ako strážne lode a jednak tie, ktoré mal na tráckom pobreží Agesandridas, podveliteľ Mindara. Takisto rozmýšľal dať postaviť ďalšie lode v Antadre. Všetky lode spoločne mali vojensky zničiť aténskych spojencov a potom by museli Aténčania odviesť svoje vojsko od Byzantia. Keď však Klearchos odplával, byzantskí zradcovia sa rozhýbali. Boli to Kydon, Ariston, Anaxikrates, Lykurgos a Anaxilaos. Posledný bol neskoršie v Lacedemone odsúdený na trest smrti pre zradu, nepopravili ho však, lebo vo svojej obhajovacej reči tvrdil, že nezradil mesto, ale ho zachránil, pretože ako Byzantínec a nie ako Lacedemončan videl ženy a deti umierať od hladu, lebo Klearchos vraj rozdával potraviny iba lacedemonským vojakom. Preto, ako tvrdil, vpustil nepriateľov do Byzantia, nie pre peniaze, ani nie z nenávisti voči Lacedemončanom.

Keď teda zradcovia všetko dobre pripravili, v noci otvorili takzvanú trácku bránu a pustili dnu aténske vojsko aj s Alkibiadom. Helixos a Koiratadas, ktorí o ničom nevedeli, prihnali sa s celým vojskom na námestie. Keďže Aténčania obsadili všetko dookola, neostávalo im nič iné, ako sa vzdať. Aj ich poslali do Atén a tam v tlačenici pri vyloďovaní v Pireu sa Koiratadovi podarilo nepozorovane uniknú, zachrániť sa a dostať sa do Dekeleie.“

 

Zaujímavé pohľady na situáciu. Aténčania ( Tukydides a aj Xenofon, jeden ako autor a druhý ako pokračovateľ diela a teda akýsi cenzor) odovzdanie mesta Byzantion aténskym vojakom hodnotia ako zradu a svojmu nepriateľovi Lacedemončanom prisudzujú ušľachtilosť a cit pre spravodlivosť, keď títo Anaxilaa oslobodili spod ťažkej obžaloby na základe jeho subjektívnych dôvodov.

 

V tretej časti tohto roka vojny vám opíšem jednanie Peržanov voči Grékom a aj akcie Alkibiada voči Lacedemončanom a ich spojencom a aj jeho návrat do Atén.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale takmer určite nesplniteľný.

DOMOV

Lunter preskočil v prieskume Kotlebu

Voľby v banskobystrickej župe by vyhral Ján Lunter.


Už ste čítali?