20. rok vojny – 11. časť - Vojnové udalosti na Rode a Chiu a

Autor: Alojz Bogric | 20.1.2011 o 15:45 | Karma článku: 4,47 | Prečítané:  448x

neúspešné rokovania Aténčanov s Tissafernom, je ďalšia časť pokračovania opisu peloponézskej vojny z pera historika Tukydida, syna Olorovho., ktorý ju nazval (pravdepodobne) Historiai  a prekladateľ P. Kuklica Dejinami peloponézskej vojny. Už v mnohých predchádzajúcich častiach som vám naznačil snahy Alkibiada syna Kleiniovho (príbuzného Perikla. K čomu speli tie jeho snahy ani sám neviem, no viem, že sa nepáčili nikomu. Možnože ani Tissafernovi, no ten mal z nich momentálny osoh, vďaka ktorému neskôr stratí hlavu. Zradcovia..., akokoľvek sa vo vlastných očiach ospravedlňovali, boli vždy len zradcami a už od dávnych dôb ich využívali, no takmer nikdy ich za túto činnosť nevyzdvihli na piedestál.

 

Blíži sa koniec 20. roku vojny, ktorý bol tiež plný zvratov  a Aténčania sa pomaly, ale isto spamätávajú z porážky na Sicílii a dávajú to všetkým pocítiť. Lenže si potrebujú urovnať situáciu vo vlastnom štáte a na základe niekoho rečí zistili, že k tomu je veľmi potrebný Alkibiades. Ten hrá trojakú hru a možnože ani sám sa v nej nevyzná, ale darí sa mu udržiavať napätie medzi hlavnými aktérmi tejto vojny. Zatiaľ čo Aténčania pacifikujú Rodos a Chios, Lacedemončania, známi svojou pomalosťou, majú čas pomáhať týmto ostrovom a Tissafernes si zobral za svoje rímske heslo  - divide et impera. A aj preto sa vojna predlžovala a pomaly začala  vzbudzovať odpor na všetkých stranách a vo všetkých kruhoch. Blížilo sa podobné obdobie ako pred prvým prímerím počas archidamskej vojny a pred prijatím Nikiovho mieru. Táto časť priamo nadväzuje na 6. a 7. časť  v tomto roku vojny a na predchádzajúce víťazstvo peloponézskeho loďstva pri Syme (ktoré som vám neopísal, lebo o tom bol krátky článok).

„V tú zimu Leon s Diomedom zaútočili na aténskych lodiach proti Rodu. Našli na ňom peloponézske lode povyťahované na súš, vylodili sa na pevninu ostrova a keď v bitke porazili Roďanov , ktorí im pribehli oproti, odtiahli k Chalke a pokračovali v bojových akciách odtiaľ, lebo mohli lepšie pozorovať pohyb peloponézskych lodí, ak by vyplávali na more. Na Rodos prišiel aj Lakónčan Xenofantidas, ako vyslanec Pedarita z Chiu a oznámil, že aténsky múr na Chiu je hotový a ak Peloponézania neprídu na pomoc s celým loďstvom, stratia celý ostrov. Peloponézania sa rozhodli, že budú pomáhať. Medzitým na ostrove Chios  Pedarites na čele žoldnierov a všetkých obrancov zaútočil na aténske opevnenie  okolo vlastných lodí a zmocnil sa jeho prednej časti a niekoľkých aténskych lodí, ktoré boli vytiahnuté na breh. No keď im pribehli na pomoc ostatní Aténčania, vedno zahnali obrancov Chia a Peloponézanov na útek. Sám Pedarites padol a s ním veľa obyvateľov ostrova a do rúk Aténčanov sa dostalo veľké množstvo zbraní.

Potom nastalo silnejšie obliehanie Chiu z pevniny i z mora a na ostrove nastal strašný hlad. Peisandros a Aténčania medzitým prišli k Tissafernovi a začali rokovať o možnej dohode. Vtedy Alkibiades (keďže Tissafernove sľuby neboli prijateľné, lebo sa obával väčšmi Aténčanov, ako Peloponézanov a podľa toho, ako ho poučil Alkibiades, si želal, aby obe strany sa navzájom ničili) urobil toto: Naliehal, aby Tissafernes kládol Aténčanom neprijateľné podmienky a aby dohoda nebola prijatá. Okrem toho sa zdalo, že sám Tissafernes sa bojí Lacedemončanov a Alkibiades tiež zistil, že Tissafernes v žiadnom prípade nebude súhlasiť s dohodou s Aténčanmi. No nechcel, aby v Aténčanoch vznikol dojem, že  nedokáže Tissaferna presvedčiť a preto sa tváril a všade rozprával, že Tissafernes je už presvedčený a želá si mier s Aténčanmi, nemôže ho však dosiahnúť, lebo Aténčania nepristúpili na všetky podmienky. Preto Alkibiades, hovoriac v prítomnosti Tissaferna, prichádzal s takými prehnanými požiadavkami, že Aténčania, hoci vo väčšine požiadaviek celkom ustúpili, nakoniec prerušili rokovanie. Žiadal totiž, aby kráľovi odstúpili celú Ióniu, takisto susedné ostrovy a aj iné oblasti. Aténčania prijali na druhom stretnutí aj tieto požiadavky a Alkibiades v obave, že sa odhalí jeho neschopnosť vplývať na Tissaferna, pri treťom stretnutí predložil požiadavku, aby kráľ mohol stavať lode a plávať s nimi popri vlastnom území a že môže mať lode v ktoromkoľvek kraji a toľko, koľko chce. Keď vyslanci zistili, že požiadavky sú čím ďalej tým viac nezmyselné a že ich Alkibiades oklamal, nahnevaní prerušili rokovania a odišli späť na Samos.

Tissafernes hneď potom prišiel do Kaunu, aby priviedol Peloponézanov do Milétu a uzavrel s nimi dohodu za preňho prijateľných podmienok. Mal v úmysle poskytnúť im stravu a nechcel si ich znepriateliť. Bál sa, že keby mužstvu chýbali potraviny a peniaze a museli by bojovať proti Aténčanom na mori, podľahli by im, alebo by opustili lode a Aténčania by bez jeho pričinenia dosiahli to, čo chcú. Navyše sa obával, že pri obstarávaní potravy ešte väčšmi spustošia krajinu. Keďže jeho predpoklady, ktoré si vytváral, súhlasili s jeho snahou dosiahnúť medzi Grékmi rovnováhu, dal pozvať Peloponézanov a vyplatil im peniaze na stravu a uzavrel s nimi v mene svojho kráľa už tretiu dohodu."

V ďalšej (a poslednej) časti tohto roku vojny vám opíšem dohodu medzi Lacedemončanmi a kráľom, ktorá by mala byť spravodlivejšia. Ako viete, Lacedemončania mali k predchádzajúcim dohodám prijatých za Chalkidea a Terimena, veľké výhrady a tak spísali ďalšiu. Či tretia dohoda bude mať vplyv k tomu, aby sa Tissafernes spamätal, to uvidíme neskôr.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Z Bonaparte do štátnej rezidencie? Fico plánuje bývanie aj pre Kisku a Danka

Šéf Úradu vlády Igor Federič kedysi vybavoval pre premiéra luxusnú vilu pri Bratislavskom hrade. Fico sa bránil, že by sa tam nikdy nenasťahoval.

KOMENTÁRE

Čechov teraz čaká obdobie ich mečiarizmu

České voľby popierajú tézu, že za nástup populistov môžu štandardné strany.

SVET

Anarchisti, hackeri či liberáli? Prečo Česi volili Pirátov

Pustite nás na nich, vyzývala Pirátska strana.


Už ste čítali?