20. rok vojny- 10. časť – Frynichove protiopatrenia

Autor: Alojz Bogric | 17.1.2011 o 14:50 | (upravené 17.1.2011 o 15:12) Karma článku: 3,89 | Prečítané:  710x

V minulých častiach tejto epopeji, ktorú Tukydides, syn Olorov nazval Historiai a náš prekladateľ  P. Kuklica Dejinami peloponézskej vojny, som vám naznačil snahy Alkibiada o návrat do Atén a čo k tomu vykonal. Nie všetci Aténčania boli nadšení myšlienkou, aby sa Alkibiades vrátil a medzi nimi bol aj Frynichos, ktorý aby zamedzil návratu Alkibiada podnikol určité kroky, ktoré mali pečať zradcovstva. Či mali jeho činy dôvod, alebo či mali opodstatnenie, posúďte sami. V závere sám Tukydides opíše snahy Lacedemončanov, prostredníctvom Lichasa, k tomu, aby spod perzskej nadvlády oslobodili všetkých Grékov. A aj preto boli vtedy Lacedemončania ešte vítaní ako osloboditelia a aj preto Tissafernes s pomocou Alkibiada hral takú hru, akú hral...

 

„Frynichos vedel, že v Aténach začnú prerokúvať otázku Alkibiadovho návratu a že Aténčania nakoniec schvália tento návrh a preto aj zo strachu, aby sa jemu Alkibiades po návrate nepomstil ako protivníkovi, ktorý mu robil prekážky, preto zosnoval toto. Tajne poslal list lacedemonskému nauarchovi Astyochovi, ktorý bol ešte vtedy v Miléte a napísal mu, že Alkibiades škodí záujmom Peloponézanom a chce získať Tissaferna za priateľa pre Aténčanov a podrobne mu opísal všetky ostatné záležitosti. Zároveň poprosil o odpustenie, ak sa pokúsi vykonať niečo zlé svojmu nepriateľovi (pravdepodobne Alkibiadovi - pozn. A.B.) a tým uškodí svojej vlasti. Astyochos nemal v úmysle potrestať Alkibiada, ktorého vôbec nebolo ľahké dostať na svoju stranu. Preto odišiel k Tissafernovi do Magnesie, aby sa tam s ním stretol a oznámil mu, čo mu napísali zo Samu. Navyše sa ponúkol, že mu bude podávať správy o tejto záležitosti a aj o iných. Len čo Alkibiades odhalil, čo chystá Frynichos, hneď napísal Aténčanom na Samos, aby bol usmrtený. Vtedy Frynichos vo veľkom strachu, pochopiac zo správy, že mu hrozí najväčšie nebezpečenstvo, poslal iný list Astyochovi, v ktorom mu vyčítal, že nezachoval predchádzajúce tajomstvá obsiahnuté v liste. Zároveň Frynichos navrhoval, že je pripravený zničiť teraz všetko aténske vojsko na Same. Pritom podrobne opísal, ako najlepšie dobyť neopevnený Samos. Teraz by sa mu nemalo klásť za vinu, napísal, ak koná takto a ak je ochotný urobiť všetko, aby ho nezničili jeho najhorší nepriatelia, keď je teraz ohrozovaný pre to, čo urobil pre Lacedemončanov. Astyochos, ako predpokladal, toto všetko oznámil Alkibiadovi, preto Frynichos čakal, že Aténčania na Same dostanú od Alkibiada ďalší list s novými svedectvami o jeho zrade. Preto vopred upozornil na nebezpečenstvo, sám oznámil vojakom, že nepriatelia zamýšľajú napadnúť ich lode v prístave (Samos nebol opevnený a niektoré lode dokonca nekotvili v prístave). On sám má vraj o tom hodnoverné svedectvá. Preto Aténčania musia čo najskôr opevniť Samos a urobiť všetky bezpečnostné opatrenia.

Frynichos, ako stratég, sám na seba zobral zodpovednosť za splnenie týchto rozhodnutí a Aténčania ihneď začali budovať opevnenia na Same. Po niekoľkých dňoch dostali očakávaný list od Alkibiada o tom, že Frynichos je zradca a že nepriateľ sa chystá zaútočiť na Samos. No Aténčania jemu listu neuverili, lebo vedeli že pozná plány nepriateľa a je s nepriateľom spriaznený a chce navyše priviesť Frynicha do nešťastia pre osobné nepriateľstvo voči nemu. Teda nakoniec Alkibiades Frynichovi vôbec neuškodil, ale dokonca svedectvom potvrdil  to čo Frynichos oznamoval.

Medzitým si Alkibiades aj naďalej získaval priateľstvo Tissaferna a usiloval sa ho presvedčiť, aby sa stál priateľom Aténčanov. Pravdaže, Tissafernes sa obával Peloponézanov, ktorí mali silnejšie loďstvo ako Aténčania, no podľa možností chcel vyjsť v ústrety Alkibiadovi, najmä preto, lebo Lichas potvrdil pravdivosť predchádzajúcich Alkibiadových slov o oslobodzovaní všetkých Grékov Lacedemončanmi, keď tvrdil, že nemožno dopustiť, aby kráľ podľa zmluvy vládol nad všetkými gréckymi mestami, nad ktorými kedysi v minulosti vládol on sám, alebo jeho predkovia. Čo sa týka Alkibiada, podujal sa na veľký zápas a tak jednostaj naliehal na Tissaferna, aby si ho získal na svoju stranu."

Takže Alkibiades, aby si mohol uspokojiť svoje ambície, opäť zrádza. Mal také plány, ktoré súdnemu človeku by boli na smiech, ale realizácia jeho plánov bola viac než tragikomická. Dotlačí Aténčanov k zmene zriadenia a dokonca aj keď Aténčania budú súhlasiť s jeho návratom, tak ich prostredníctvom Tissaferna podvedie. Toto všetko vám odhalím v ďalších častiach.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.


Už ste čítali?