reklama

20. rok vojny – Tretia dohoda Lacedemončanov s perzským kráľom

Touto zmluvou ukončím tento, pomerne dôležitý, rok vojny medzi Aténčanmi a Lacedemončanmi. Predchádzajúce dohody boli pre Lacedemončanov a ich spojencov (aj nespojeneckých Grékov) dosť netransparentné a tak časom došlo k ich úprave, ktorej výsledok je tá tretia. Perzský kráľ (Dareios II) mal asi s Grékmi (konkrétne s Lacedemončanmi) veľkú trpezlivosť, keď pristúpil k tejto dohode. A tak Lichas, zbičovaný Grékmi počas olympiády, si mohol pripísať kladný bod za to, že hájil, spolu s inými, záujmy všetkých Grékov. Je vysoko pravdepodobne, že táto dohoda, ako ju nám sprostredkoval prekladateľ P. KUKLICA z jeho Dejín peloponézskej vojny, ktoré preložil z diela Historiai od Tukydida, môže byť autentická, lebo už vtedy poznali písomné uzavretie zmlúv a tak ju Tukydides buď opísal, či ináč získal. Zmluva bude uzavretá v údolí, podľa ktorého neskôr  nazvú geologický úkaz v teréne...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

„ „V 13. roku vlády kráľa Dareia, keď bol v Sparte eforom Alexippidas, na rovine pri Maiandre uzavreli Lacedemončania a ich spojenci na jednej strane a Tissafernes, Hieramenes a Farnakovi synovia na druhej strane dohodu o záležitostiach týkajúcich sa kráľa a Lacedemončanov a ich spojencov. Územie patriace kráľovi v Ázii, nech mu patrí o svojom území nech kráľ rozhoduje podľa vlastnej vôle. Lacedemončania a ich spojenci nech nevstúpia na kráľovo územie s nepriateľským úmyslom, ale ani kráľ nech nevkročí na územie Lacedemončanov a ich spojencov s nepriateľským úmyslom, aby im spôsobil škodu. Ak ktokoľvek z Lacedemončanov a ich spojencov vtrhne na územie kráľa a spôsobí mu škody, Lacedemončania a ich spojenci sú povinní útočníkovi v tom brániť. Takisto ak niekto z kráľovho územia podnikne výpravu s nepriateľským úmyslom proti Lacedemončanom a ich spojencom, nech mu v tom bráni kráľ. Tissafernes je povinný poskytovať zásoby lacedemonským posádkam lodí, ktoré sú teraz prítomné , až dovtedy, kým neprídu lode od kráľa. Po príchode loďstva od kráľa Lacedemončania a ich spojenci môžu vydržiavať lode alebo sami, alebo dostávať za ne peniaze od Tissaferna. Ak budú chcieť dostávať peniaze od Tissaferna, po skončení vojny sú Lacedemončania a ich spojenci povinní vrátiť všetky peniaze, ktoré od neho dostali. Po príchode loďstva od kráľa lacedemonské lode a lode ich spojencov majú byť po ich boku vo vojne, ako to uzná za vhodné Tissafernes, Lacedemončania a ich spojenci. Ak sa obe strany rozhodnú uzavrieť mier s Aténčanmi, musia ho uzavrieť za podmienok rovného s rovným."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takéto bolo znenie tejto dohody. Potom sa Tissafernes (ako aj sľúbil) začal pripravovať na to, aby si priviedol fenické loďstvo a splnil ostatné povinnosti. V každom prípade chcel však vzbudiť dojem, že sa venuje prípravám.

Na konci tejto zimy Boióťania zradou dobyli Oropos, v ktorom mali posádku. Na tej zrade mali podiel niektorí Eretrijčania i obyvatelia Oropu, ktorí mali v pláne pripraviť vzburu Euboie. Keďže Oropos je oproti Eretrii, nebolo možné, aby tam Aténčania zostali bez toho, aby im neskôr nespôsobili škody. Keď sa teda Eretrijčania zmocnili Oropu, odišli na Rodos, aby povolali Peloponézanov na Euboiu. Lacedemončania sa rozhodli, že sa budú ponáhľať na pomoc Chiu, ktorý bol vo veľkých ťažkostiach a vracajúc sa z Rodu, plavili sa na všetkých lodiach. Keď sa dostali k Triopiu, zbadali na šírom mori aténske lode, ktoré sa plavili do Chalke. Keďže ani jedna strana sa nerozhodla zaútočiť, odišli Aténčania na Samos a Peloponézania k Milétu. Peloponézania pochopili, že nie je možné pomáhať Milétu, pričom by nebojovali na mori. Takými udalosťami sa skončila aj táto zima a dvadsiaty rok vojny, ktorú opísal Tukydides."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže sa skončil 20. rok dórskej vojny, ktorý priniesol dosť zvratov a dal základy na iné budúce udalosti. V nasledujúcom roku ukončíme prevratom v Aténach sicílsku vojnu a prejdeme do poslednej fázy peloponézskej vojny- do dekelejskej vojny. Ale čo je najdôležitejšie, týmto rokom vojny sa skončí aj dielo Tukydida, syna Olorovho, ktorého takmer všetci označili za spravodlivého historika.

Alojz Bogric

Alojz Bogric

Bloger 
  • Počet článkov:  186
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Kto nepozná minulosť, nepochopí súčastnosť a nebude vedieť, čo ho môže čakať v budúcnosti. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaPolitika

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu